REFERANSLAR

TEMPERLİ CAM NEDİR?

Hayatımızın farklı alanlarında sürekli karşılaştığımız veya adını duyduğumuz temperli camlar, duşakabin sektöründe sıkça kullanılmakta ve hayati bir önem taşımaktadır. Halk arasında adı; güçlendirilmiş cam veya güvenlik camı da olan temperlenmiş camın, konvansiyonel camlara kıyasla 5 kat daha fazla dayanıklılık gösterdiği anlaşılmıştır. Bu yüzden de otomobil sektöründen, duş ve küvet sistemlerine, sehpa ve masalardan sanayi sektörüne kadar çok farklı yerlerde kullanılmaktadır.

Temperleme işleminde cam, yumuşama noktasındaki bir dereceye kadar (yaklaşık 600-700 °C) ısıtılıp ani olarak soğutulmaya bırakılır. Bu işlemin ardından camın dış yüzeyinde sıkışmaya bağlı gerilmeler; iç bölgelerinde ise çekmeye bağlı gerilmeler oluşur. Camın bu yapısı sayesinde darbe ve gerilmelere karşı direnç kazanılırken aynı zamanda termal açıdan da dayanımı arttırılmış olur. Temperleme işleminden geçirilen camlar 300 °C ısıl şoka kadar dayanabilirken, temperlenmemiş camlar yaklaşık 40 °C ısıl şoka ulaştığında kırılabilmektedir

Bir duşakabin camından olası bir kırılma durumunda beklentiniz nedir? Çoğumuza böyle bir soru sorulduğunda isteyeceğimiz şeyler yaklaşık olarak aynıdır; kırılma anında bize bir kaçış olanağı sağlamasını ve kırılan cam parçalarının bizi yaralamamasını isteriz. İşte tam bu noktada temperlenmiş camlar hayatımıza girerek bu konuda bizlere yardımcı oluyor. Çok zor olan kırılma durumlarında bile ufak parçalara ayrılması ve kırılan parçaların keskin olmaması, temperli camların en büyük avantajlarından biridir. Ayrıca ses yalıtımı ve etkin bir ısı kontrolü de sağlar. Hem insan canının emniyetini düşünürken hem de banyo keyfimizi korumaya özen gösterir. Bu özellikleriyle de bir çok sektörün vazgeçilmezleri arasındadır.

Daha detaylı bilgi almak, için sizleri firmamıza bekliyoruz.